goldcentrum.pl

goldcentrum.pl – biżuteria, finanse, uroda

jak inwestować w srebro
Finanse

Sposoby na inwestowanie w srebro

Inwestowanie w metale szlachetne jest popularne od dawna, bowiem powszechnie uważa się, iż jest to jedna z najlepszych inwestycji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że wartość tych materiałów zazwyczaj nie spada, lecz stale rośnie. Najpopularniejsze jest oczywiście inwestowanie w złoto, lecz istnieje możliwość zainwestowania także w inne metale szlachetne. Jednym z nich jest srebro. Warto zatem wiedzieć, czy taki sposób inwestycji jest opłacalny i jak inwestować w srebro.

Czy warto inwestować w srebro?

Srebro jest znacznie mniej wartościowym metalem w porównaniu do złota, co więcej – nie jest on metalem monetarnym, lecz jest przede wszystkim surowcem przemysłowym. To sprawia, że jest to bardzo ryzykowne aktywo w porównaniu ze złotem. Inwestując w ten metal, należy zachować ostrożność, bowiem jego wartość jest zmienna i podczas bessy można odnotować duży spadek wartości srebra.

Sposoby inwestycji w srebro

Najbardziej popularnym sposobem inwestowania w ten metal jest po prostu zakup fizycznego metalu w postaci sztabek i monet bulionowych. Zaletą tego sposobu jest fakt, iż jednostkowa cena srebra jest znacznie niższa niż cena złota, a zatem nie trzeba posiadać dużej kwoty pieniędzy. Ponadto z powodu niższej wartości srebra, znacznie rzadziej jest ono podrabiane, wobec czego ryzyko trafienia falsyfikatu jest niższe.
Niestety ten sposób posiada również kilka wad. Pierwszą z nich jest VAT, który obecnie w Polsce wynosi 23%. Złoto natomiast w całej Unii Europejskiej jest z tego podatku zwolnione. W związku z tym, opłacalność zakupu tego metalu jest znacząco mniejsza. Ponadto fizyczne srebro trudniej się sprzedaje, aniżeli złoto. Duże ilości srebrnych monet kupują jedynie dilerzy metali szlachetnych, lecz niekiedy cena nie jest atrakcyjna, a także należy zapłacić marżę.
Kolejnym sposobem inwestycji w srebro jest zakup srebra „papierowego”, które występuje przede wszystkim pod postacią jednostek ETF. Jest to papier wartościowy, zabezpieczony fizycznym metalem, przechowywany w podziemiach banków w Londynie i Manhattanie. Szacuje się, iż taki sposób inwestycji jest dużo tańszy od tradycyjnego srebra.
Zarobić na srebrze można także kupując akcje kopalni srebra. Akcje spółek wydobywających srebro są bardziej zmienne, aniżeli ceny samego surowca. W związku z tym łatwiej na nich zarobić, ale także stracić.

Podsumowując, pomimo mniejszej wartości i popularności od złota, na srebrze także można zarobić. Należy jednak inwestować z rozwagą, bowiem ceny srebra bardzo szybko się zmieniają.