Faktoring to jeden ze sposobów pozwalających na finansowanie działalności biznesowej oraz ochronę przed utratą płynności finansowej.
Czy faktoring to dobry sposób na finansowanie firm?
Faktoring to sposób finansowania firm, który polega na sprzedaży faktur przez firmę, co pozwala na upłynnienie nieopłaconych faktur. Czy jest on w każdej sytuacji rozwiązaniem korzystnym dla przedsiębiorcy? Na tak postawione pytanie nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorcy, jego możliwości oraz specyfiki danego biznesu. Jedno pozostaje bezdyskusyjne – zalety faktoringu. To one sprawiają, że faktoring jest dobrym sposobem na finansowanie firm.
Zalety faktoringu
Faktoring (ofertę w tym zakresie można znaleźć np. na https://pragmago.pl) to rozwiązanie chętnie stosowane przez przedsiębiorców – nie ma z tym nawet co dyskutować. Dlaczego tak się dzieje? To proste: ponieważ faktoring to wygodna forma finansowania, która jest w stanie uchronić przedsiębiorcę przed niewypłacalnością jego biznesu, a co za tym idzie – jego upadkiem. Poznaj korzyści płynące z wykorzystania faktoringu:
Szybkie uzyskanie płatności
Jedną z zalet faktoringu jest szybkość. Podpisanie umowy z firmą faktoringową daje przedsiębiorcy szanse na to, że w ciągu kilku dni na jego konto trafią środki pieniężne niezbędne do tego, by uregulować własne koszty związane z prowadzeniem działalności biznesowe. Oczywiście, czas, w jakim zostaną otrzymane środki w ramach faktoringu, zależą od warunków podpisanej umowy oraz sposobu działania danej instytucji finansowej.
Brak konieczności windykacji należności
Faktor, czyli instytucja finansowa, która świadczy klientom biznesowym swoje usługi w zakresie faktoringu, przejmuje również odpowiedzialność za odzyskiwanie należności od dłużników swojego klienta (faktoranta). Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy skupić się na rozwijaniu biznesu, podczas gdy windykacją zajmuje się faktor. Jest to bardzo ważny, choć czasem niedoceniany aspekt, a warto o nim pamiętać, ponieważ ściąganie należności bywa zadaniem czasochłonnym. Tym samym warto potraktować faktoring również jako sposób na „odciążenie” przedsiębiorcy i zdjęcie z jego barków tych administracyjnych, a jednocześnie nieprzynoszących zysku zadań.
Faktoring jako sposób na poprawę płynności finansowej
Faktoring poprawi płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa. Znasz już mechanizm tej formy finansowania działalności biznesowej: faktorant może, zamiast nerwowego oczekiwania na zapłatę należności handlowej przez odbiorcę, w krótkim czasie upłynnić fakturę. Takie rozwiązanie pozwoli pozyskać środki, które zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań, które dany przedsiębiorca zaciągnął wobec dostawców, banku itp.
Faktoring a koszty
Jakie wady ma faktoring? Niewiele – jest to rozwiązanie, które może uratować niejeden biznes. Wydaje się, że jedną z głównych wad faktoringu (lub nawet jedyną) jest koszt w postaci odsetek/prowizji, z jakim musi liczyć się przedsiębiorca. Firma faktoringowa pobiera prowizje za zakup faktur, opłaty te zazwyczaj wynoszą kilka procent wartości z danej faktury. Przedsiębiorca powinien mieć to na uwadze, zanim jeszcze podpisze umowę faktoringową.
Podsumowanie
Faktoring może być skutecznym sposobem na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Praktyka pokazuje, że sprawdza się on dobrze w takich branżach jak np. TSL czy budownictwo, czyli w segmentach, w których długie terminy płatności oraz opóźnienia stanowią normę. W rzeczywistości jednak faktoring przyda się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba szybkiego odzyskania środków z tytułu należności handlowych.