goldcentrum.pl

goldcentrum.pl – biżuteria, finanse, uroda

gdzie sprzedać złoto
Finanse

W jakich miejscach możemy sprzedać złoto?

Jeśli chcemy sprzedać złoto to pierwszą myślą jaka przychodzi nam do głowy jest sprzedaż w lombardzie. Jednak takie instytucje często narzucają dużą marżę, dlatego sprzedaż w ogóle się nie opłaca. Gdzie zatem możemy sprzedać złoto? Dowiemy się po przeczytaniu tego artykułu.

Gdzie sprzedać złoto?

Istnieje kilka miejsc w których możemy sprzedać złoto, a zaliczyć do nich możemy:
– skupy metali – w takich punktach pieniądze za sprzedaż otrzymujemy natychmiast są one prowadzone głównie przez kantory i firmy, które nabywają złoto w każdej postaci. Jeśli chcemy sprzedać złoto za ich pośrednictwem, warto jest najpierw sprawdzić ceny kruszcu w innych punktach, aby mieć pewność, że otrzymamy najlepszą cenę. Skupy metali działają w wersji internetowej jak również i stacjonarnej, jednak dobrze jest samemu wybrać się do takiego skupu, aby nie martwić się czy przesyłka z zawartością trafiła do nadawcy.
– lombard – czyli miejsce powszechnie znane przez ludzi. W dużych miastach jest kilkadziesiąt takich instytucji, jednak każda z nich zaoferuje nam cenę o wiele niższą niż cena rynkowa. Dzieje się tak, ponieważ lombardy są nastawione bardziej na udzielanie krótkoterminowych zastawów, jednak bardzo często nie są one odbierane przez klientów. Dlatego lombardy doliczają sobie koszty tzw. poniesionego ryzyka, ponieważ później będą musiały sprzedać towar na własną rękę.
– komisy kruszców – czyli miejsca, gdzie możemy spieniężyć nasze złoto lub inne posiadane kruszce. W przeciwieństwie do lombardów cena jaką otrzymamy będzie wyższa, jednak na pieniądze musimy czekać tak długo, aż trafi się jakiś kupiec. Jeśli nie zależy nam na szybkim spieniężeniu złota lepiej jest oddać je w takie miejsce niż spieniężyć w lombardzie.

Ile jest warty nasz kruszec?

Jeśli posiadamy jakikolwiek kruszec, dobrze jest przed sprzedażą dowiedzieć się ile tak naprawdę jest on warty. Jak wiadomo każdy metal jest inny, dlatego jego cena również będzie się różnić, a jest ona uzależniona przede wszystkim od próby złota.
– złoto o próbie 333, czyli kruszec najtańszy obecnie jest wyceniany na ok.60 zł za jeden gram
– złoto o próbie 583 i 585, czyli takie z którego najczęściej jest produkowana biżuteria, a obecny koszt za jeden gram to ok.120 zł
– złoto o próbie 750 jest 18 – karatowe, a cena jaką możemy otrzymać to ok.160 zł za jeden gram
– złoto o próbie 999 jest najczystszym złotem, a cena za jego gram to ok. 230 zł

Jak widzimy sprzedaż złota w dobrej cenie nie jest taka prosta. Posiadając taki kruszec dobrze jest poczekać na odpowiedni moment w którym jego cena znacznie wzrośnie.