goldcentrum.pl

goldcentrum.pl – biżuteria, finanse, uroda

Fundusze ETF
Finanse

Fundusze ETF – czy to bezpieczna forma inwestowania?

Żyjemy w czasach, w których istnieje wiele form inwestowania pieniędzy. Jedną z coraz popularniejszych są fundusze ETF, które wyróżniają się szeroką ofertą i stosunkowo niewielkim ryzykiem. Jak się okazuje, tego rodzaju instrument skierowany jest zarówno do dużych instytucji, jak i niewielkich prywatnych inwestorów. Poznajcie szczegóły!

Fundusze ETF – czy to bezpieczna forma inwestowania? Wyjaśniamy!

Nikt z nas nie lubi wygórowanego ryzyka, a już na pewno wtedy, gdy chodzi o nasze pieniądze. Tymczasem, inwestowanie w akcje czy tradycyjne fundusze wiąże się z szeregiem formalności i koniecznością podejmowania trudnych wyborów. Na szczęście, pomiędzy nimi można umieścić o wiele bezpieczniejsze i dające satysfakcjonujący zysk fundusze ETF. 

Na czym polega inwestowanie w ETF?

Fundusze ETF, od angielskiego: Exchange Trader Fund, najczęściej są nazywane w naszym kraju po prostu funduszami indeksowymi. Ich istota polega na tym, że odzwierciedlają one stan wybranej giełdy, a konkretniej – indeksu giełdowego (obligacji, akcji itp.), do którego się odnoszą. Na tym właśnie polega charakterystyczne dla nich pasywne zarządzanie. Fundusz emituje akcje, zwane jednostkami uczestnictwa, a indywidualni inwestorzy w momencie ich zakupu stają się udziałowcami określonej części aktywów należących do ETF. Zebrany w ten sposób kapitał jest inwestowany przez fundusz w wybrane instrumenty, dlatego mówimy tutaj o sektorze inwestycji zbiorowych.  

Fundusze ETF – największe zalety

Dzięki funduszowi ETF prywatni inwestorzy mają możliwość wspólnego zakupu akcji, których samodzielnie nie byliby w stanie nabyć. Do największych plusów ETF można zaliczyć przede wszystkim pełną transparentność, elastyczność, niewielkie formalności przy transakcjach czy niskie koszty związane z operacją. Inwestorzy na każdym etapie dokładnie wiedzą, w co inwestują, mogą także w dowolnej chwili zakupić lub sprzedać udziały. Co więcej, wartość rynkowa jednostki uczestnictwa jest zawsze ustalana w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką reakcję ze strony inwestora. Jeśli zainteresowała Cię ta tematyka więcej informacji znajdziesz tutaj na stronie głównej oraz podstronach. 

Inwestowanie w fundusze ETF – czy warto?

Każdy powinien samodzielnie odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie, biorąc pod uwagę wszelkie “za” oraz “przeciw”. Z całą jednak pewnością, fundusze ETF są jednym z najmniej ryzykownych i najbezpieczniejszych sposobów inwestowania. Podlegają one krajowej, jak i europejskiej procedurze, a także kontroli ze strony instytucji, które sprawują pieczę nad prawidłowym funkcjonowaniem giełdy. 

Artykuł sponsorowany