goldcentrum.pl

goldcentrum.pl – biżuteria, finanse, uroda

Złomowanie samochodu
Lifestyle

Złomowanie samochodu – w jaki sposób pozbyć się auta?

W niektórych przypadkach naprawy samochodu mogą przewyższyć koszty jego utrzymania. Sprzedaż pojazdu w kiepskim stanie często okazuje się natomiast niemożliwa. W takich sytuacjach rozwiązaniem może stać się oddanie samochodu na złom. Konieczne jest zrobienie tego w legalnej stacji demontażu. Dzięki temu właściciel pojazdu otrzyma dokumenty potrzebne do jego wyrejestrowania w wydziale komunikacji zgodnie z prawem.

Kiedy warto zezłomować samochód?

Złomowanie samochodu, który nie należy do najmłodszych, będzie rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż jego ciągłe naprawy lub utrzymywanie nieużywanego pojazdu trzymanego w garażu. Nawet jeśli właściciel już dawno nim nie jeździ, wciąż musi płacić składki OC. Każdy mechaniczny pojazd zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, z którego da się zrezygnować jedynie po zezłomowaniu lub sprzedaży auta. Złomowanie warto wybrać w sytuacji, w której towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło szkodę całkowitą. W tym przypadku koszty naprawy uszkodzeń przewyższają wartość rynkową pojazdu. Na złom można oddać samochód, który jest w złym stanie technicznym i stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Wyeksploatowane auto trudno jest sprzedać, dlatego lepszą opcją będzie złomowanie.

Jak zezłomować samochód?

Złomowanie samochodu wymaga dopełnienia kilku formalności. Na początek należy przygotować niezbędne dokumenty (dowód rejestracyjny lub dokument zastępczy, kartę pojazdu, dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży). Następnie trzeba wybrać legalnie działającą stację demontażu, która posiada pozwolenie na działalność od Marszałka Województwa. Złomowanie wchodzi m.in. w skład oferty firmy Impresja. Osoby, które nie mają możliwości dostarczenia osobiście samochodu, powinny zwrócić uwagę, czy firma dysponuje lawetą. Warto zweryfikować, czy po zezłomowaniu pracownik stacji demontażu przekazał właścicielowi pojazdu niezbędne dokumenty, w tym zaświadczenie o przyjęciu auta na złom, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych. Samochód musi zostać wyrejestrowany w ciągu najbliższych 30 dni w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Następnie należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym w celu złożenia wniosku o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Złomowanie pojazdów – Impresja

Impresja to firma dbająca o to, by osoby chcące oddać samochody na złom musiały dopełnić minimum formalności. Przyjmuje samochody w każdym stanie technicznym. Dodatkowo zapewnia transport auta do stacji demontażu. Warto skontaktować się z firmą w celu ustalenia indywidualnej wyceny i warunków odbioru pojazdu.

Podsumowanie

Oddanie samochodu na złom jest dobrym w pomysłem w przypadku starych, nieużywanych pojazdów, których naprawa byłaby droższa niż ich wartość rynkowa. Konieczne jest wybranie legalnie działającej stacji demontażu pojazdów, by uniknąć problemów z prawem i otrzymać niezbędne dokumenty.