goldcentrum.pl

goldcentrum.pl – biżuteria, finanse, uroda

Działanie alkomatu elektrochemicznego
Lifestyle

Działanie alkomatu elektrochemicznego

Alkomat to urządzenie służące do określenia ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyróżnia się trzy rodzaje tego urządzenia: półprzewodnikowe, spektrofotometryczne i elektrochemiczne. Ten ostatni słynie ze swojej żywotności oraz odporności. Jednocześnie pozwala na uzyskanie dokładnych wyników. Jak działa alkomat elektrochemiczny?

Działanie alkomatu elektrochemicznego

Podstawą działania każdego alkomatu jest sensor. Wyróżnia się trzy rodzaje alkomatów właśnie ze względu na inny sensor. Czujnik elektrochemiczny umożliwia pomiar alkoholu za pomocą układu, który pobiera próbkę powietrza. Następnie w alkomacie zachodzą różne reakcje chemiczne i elektryczne. Jeśli w próbce powietrza znajduje się alkohol to wejdzie on w reakcję ze związkiem chemicznym np. nadmanganianu potasu lub patyny. Wynikiem tej reakcji jest powstanie kwasu octowego, który uwalnia elektrony, a te z kolei tworzą prąd elektryczny. Im większa ilość alkoholu, tym wyższe napięcie prądu. Pozwala to na dokładnie określenie stężenia alkoholu w próbce powietrza i pokazanie wyniku na wyświetlaczu.

Zalety alkomatu elektrochemicznego

Alkomat elektrochemiczny ma wiele zalet. Z powodu dużej dokładności jest on chętnie stosowany przez policję. Jest on także odporny na uszkodzenia mechaniczne, zaś jego sensor cechuje się długą żywotnością. Urządzenie może być stosowane w trudnych warunkach zewnętrznych, nie powinny one mieć wpływu na dokładność pomiaru. Alkomat wymaga minimalnych odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi pomiarami. Stosunkowo rzadko wymaga on kalibracji i serwisowania, zaś jego bateria nieczęsto ulega rozładowaniu.

Gdzie kupić alkomat elektrochemiczny?

Alkomat elektrochemiczny można bez większego problemu zakupić w sklepie stacjonarnym z elektroniką lub drogą online. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to, kto jest producentem urządzenia. Firmy, którym można zaufać to AlcoFind, AlcoDigital, Drager, ALKOTOP, Lifeloc. To ważne, aby kupować alkomaty ze sprawdzonych źródeł i od renomowanych producentów. Starannie wyselekcjonowaną ofertę posiada internetowy sklep Alkomaty.net.pl. Urządzenia dostępne są w różnych cenach, każdy model jest jednak wart zaufania.

Alkomat elektrochemiczny posiada bardzo czuły sensor, pozwalający na uzyskanie dokładnych pomiarów. Nic dziwnego, że jest on często wybierany przez policję i inne służby mundurowe. Korzystać tak naprawdę z niego mogą wszyscy. To idealny wybór dla kierowcy, którego interesuje solidny i wytrzymały alkomat, podający rzetelne wyniki i pozwalając szybko ocenić stan swojej trzeźwości.