goldcentrum.pl

goldcentrum.pl – biżuteria, finanse, uroda

monety polskie kolekcjonerskie
Lifestyle

Monety polskie kolekcjonerskie – jak założyć własną kolekcję?

Nie tylko mogą być początkiem pięknego zbioru, lecz również sposobem na zysk – monety polskie kolekcjonerskie już od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Jak stworzyć swoją kolekcję?

Kto emituje polskie monety kolekcjonerskie?

Monety kolekcjonerskie emitowane są od 1972 roku przez Narodowy Bank Polski. Zaliczają się do nich również monety III Rzeczypospolitej, które zaczęły być bite po 1990 roku. Takie polskie monety kolekcjonerskie na awersie mają umieszczoną nazwę państwa oraz godło z orłem w koronie, a na rewersie tematyczny wzór.

Kolekcjonerskie monety emitowane przez NBP bite są z metali szlachetnych – srebra i złota, a wybrane z nich są również zdobione, na przykład bursztynami, cyrkoniami, nadrukami, mają inne kształty niż okrągły.

Jakie są nominały polskich monet kolekcjonerskich?

Pod względem nominałów monety polskie kolekcjonerskie dostępne są w wariantach 10 zł, 20 zł, 100 zł oraz 200 zł, ale również pojawiały się monety o nietypowych nominałach, na przykład złota moneta kolekcjonerska o nominale 37 zł wybita na 25. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Rzeczywista wartość monet przewyższa jednak ich nominały. Przy zakupie kosztują więcej, a te najrzadsze są poszukiwane przez kolekcjonerów i z tego względu mają również tak wysokie ceny.

Jakie monety wybrać do kolekcji?

Przed zakupem pierwszej monety kolekcjonerskiej wyemitowanej przez NBP należy podjąć decyzję, czym ma charakteryzować się gromadzony zbiór.

Niektórzy kolekcjonerzy decydują się na zbieranie wszystkich monet emitowanych w danym roku. Kupują je również wstecz, czyli z poprzednich lat, by zebrać jeszcze większą kolekcję.

Można też kupować monety seriami, na przykład są to:
– Polski Rok Obrzędowy
– Zamki i pałace w Polsce
– Zabytki Kultury w Polsce
– Zwierzęta świata
– Polscy Malarze XIX/XX wieku

W końcu monety polskie kolekcjonerskie można kupować pod kątem estetyki lub zainteresowań, aby stworzyć unikatowy zbiór ciekawych numizmatów z różnych lat.

Gdzie kupować monety polskie kolekcjonerskie?

Monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP można kupić obecnie w wielu miejscach. Gdzie zakupy będą najbezpieczniejsze?

Detaliczna sprzedaż prowadzona jest przez Narodowy Bank Polski w sklepie internetowym Kolekcjoner. Można również zakupić je w oddziałach okręgowych NBP zlokalizowanych w całym kraju. Minusem jest brak monet, które już się wyprzedały.

Szerszy asortyment monet kolekcjonerskich z różnych lat emisji czeka na kupujących w sklepach numizmatycznych – stacjonarnych i internetowych.

Ostrożność należy zachować przy zakupach na aukcjach i portalach ogłoszeniowych – przed kupnem warto sprawdzić wiarygodność sprzedającego.