Zapewne doskonale wiecie, jak trudno zadbać o podłogę drewnianą, szczególnie jeśli zaniedbaliśmy zabiegi konserwacyjne. Niektórych zanieczyszczeń trudno się pozbyć, ponieważ zdążyły wniknąć w strukturę materiału. Co więcej, problemem jest też łuszcząca się warstwa lakieru czy pęknięcia, będące naturalnym następstwem procesu rozsychania się desek czy parkietu. Czy można samodzielnie przeprowadzić pielęgnację podłogi drewnianej? Tak, ale do tego potrzebujecie sprzętu, czyli cykliniarki. Jak ją wybrać?
Urządzenie do domowych zastosowań
W sklepach znajdziecie wiele modeli cykliniarek, jednak większość z nich przeznaczona jest do wykorzystania przez profesjonalistów. To urządzenia wysokowydajne, którymi można wyczyścić parkiet czy podłogę z desek o znacznej powierzchni. W przypadku domowego, amatorskiego cyklinowania, lepszym rozwiązaniem będą urządzenia kompaktowe. Pamiętajcie jednak, że nie tylko od cykliniarki zależy efekt tego zabiegu. Musicie czyścić parkiet umiejętnie, aby uniknąć nierówności i nieestetycznych zarysowań.
Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z cyklinowaniem, warto usługę tę zlecić profesjonalistom, w czym pomocna będzie pożyczka na raty. Zadbają oni kompleksowo o podłogę, nie tylko czyszcząc ją z zabrudzeń czy usuwając stary lakier, ale także naprawią uszkodzenia i wymienią niektóre elementy parkietu. Co więcej, ogromne znaczenie ma dobór preparatów konserwujących do gatunku drewna, z jakiego została wykonana podłoga. To zadanie tylko z pozoru proste, ponieważ rodzajów lakierów, wosków czy olejów jest na rynku bardzo dużo.
Parametry domowej cykliniarki
Niezależnie czy zdecydujecie się na niewielką cykliniarkę ręczną, czy też na model profesjonalny, sprawdźcie, czy urządzenie pracuje w technologii bezpyłowej. Podczas pracy kurz, zamiast unosić się w pomieszczeniu, trafia do specjalnego worka. Innym rozwiązaniem, powszechnie stosowanym w przypadku małych cykliniarek, jest podłączenie ich do odkurzacza. Nie wykorzystujcie do tego celu domowego odkurzacza, ale zainwestujcie w model przemysłowy, który przystosowany jest do tego typu pracy, a kurz nie zaszkodzi silnikowi. Pomocą w zakupie sprzętu będzie pożyczka na raty.
Dobrym rozwiązaniem jest szlifierka z regulowanym dociskiem, co pozwala zwiększyć lub zmniejszyć nacisk na czyszczoną powierzchnię. Regulacja odbywa się najczęściej poprzez montaż dołączonych do sprzętu dodatkowych obciążników. Inwestując w profesjonalne urządzenie, sprawdźcie, czy można je wykorzystać również do szlifowania innych materiałów, na przykład betonu.