Biżuteria, szczególnie ta wykonana ze złota, wydaje się być bardzo mocna i odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Nic więc dziwnego, że tak wielkie budzi zdziwienie sytuacja, gdy na złocie pojawi się nalot brudu. Czy jest to normalne zjawisko? A może jednak zrobiło się coś złego, co spowodowało czernienie złota?
Czy czernienie złota jest normalne?
Na samym początku należy rozwiać wszelkie wątpliwości, ponieważ czernienie złota jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie powinno budzić nie tylko żadnego zaskoczenia, lecz również niepokoju. Warto sobie jednak zadać pytanie, dlaczego złoto czernieje?
Jak już wyżej wspomniano, jest to coś najzupełniej naturalnego i występującego powszechnie w przypadku biżuterii wykonanej z tego kruszcu. Żeby jednak zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, najpierw trzeba sobie zadać inne pytanie, czyli jaki jest skład np. złotego pierścionka.
Powód czernienia złota
Każdy doskonale wie, że złota biżuteria nie jest wykonana tylko i wyłącznie z czystego złota. Choć jest ono bardzo cenne i niezwykle doceniane za swoje właściwości, to jednak złoto jest również niezwykle miękkie jak na metal. Bez problemu można go nawet przy pomocy własnych dłoni naciskach i powodować w nim odkształcenia. Prostym więc wnioskiem jest to, że wykonanie z niego biżuterii, czyli czegoś, co musi przez cały czas utrzymywać jedną i tę samą postać, jest bardzo złym pomysłem. Z tego też powodu złota biżuteria wykonywana jest ze złota, z dodatkiem mieszanki metali nieszlachetnych, która przez specjalistów nazywana jest ligurą. Ilość złota w biżuterii określana jest poprzez pojęcie próby złota. Jak więc przedstawia się ten parametr w przypadku złotej biżuterii? Najczęściej ma się tu do czynienia ze złotem o próbie 333, czyli taki pierścionek wykonany jest w 33.3% ze złota, podczas gdy resztę składu stanowi ligura, czyli mieszanka metali nieszlachetnych.
Po co jednak jest to wspomniane w kontekście czernienia złota? Złoto samo w sobie nie czernieje, co jest m.in. jego bardzo cenną cechą. Złota biżuteria jednak jest poddana temu procesowi, ponieważ około 3/4 jej składu to metale nieszlachetne, które już takiego procesowi są poddawane.
Jak z tym walczyć?
Oczywiście istnieją pewne metody, jak można walczy z czernieniem złota. Główną przyczyną powstawania takiego nalotu jest powietrze. Reagujące z nim metale czernieją. Logiczne zatem jest to, że najlepszym pomysłem jest trzymanie biżuterii w zamkniętym pudełeczku, bez dostępu dużej ilości powietrza.
A jeśli już taki proces nastąpił, złoto można wyczyścić przy pomocy specjalnych środków czyszczących, które z łatwością usuną z niego całe zabrudzenie.