Sieć WAN to rodzaj rozległej sieci, która umożliwia sprawną komunikację pomiędzy sieciami lokalnymi umiejscowionymi w różnych miejscach na świecie. Rozległa sieć komputerowa dzięki specjalistycznym rozwiązaniom zapewnia połączenie np. między oddziałami firmy ulokowanymi na odległych krańcach kuli ziemskiej. Taki rodzaj komunikacji powinien być szybki i stabilny, ale przede wszystkim bezpieczny. Jak zapewnić bezpieczeństwo sieci WAN?
Jak bezpiecznie korzystać z sieci WAN?
Projekty, dane klientów lub szczegóły transakcji to informacje, które nigdy nie powinny wymknąć się poza przedsiębiorstwo, zwłaszcza jeśli są często przesyłane pomiędzy siedzibami ulokowanymi na różnych kontynentach. Sieć WAN musi być odpowiednio zabezpieczona, aby dane przesyłane za jej pośrednictwem nie były dostępne dla osób postronnych. Warto wykorzystać do tego kilka mechanizmów, takich jak firewall, VPN czy IPS.
Połączenie VPN
VPN to wirtualna sieć prywatna, która tworzy szyfrowany tunel dla danych przesyłanych pomiędzy dwoma miejscami. W tunelach VPN ruch jest szyfrowany w oparciu o protokół IPSec. Zastosowanie VPN w sieci WAN podnosi jej bezpieczeństwo i sprawia, że dane przekazywane pomiędzy oddziałami firmy ulokowanymi w różnych krajach nie mogą zostać przechwycone.
Wirtualne patchowanie
Inną metodą podnoszącą bezpieczeństwo sieci WANjest zastosowanie systemów typu IPS. Narzędzie to, zastosowane jako dedykowany system lub firewall, aktywnie skanuje ruch sieciowy i rozpoznaje próby ataku na sieć WAN. IPS bardzo dobrze chroni sieć, ponieważ potrafi zapobiegać potencjalnym infekcjom. Bazy sygnatur systemu IPS są bardzo często aktualizowane, dzięki czemu hakerzy nie mają wiele czasu na skorzystanie z luki w oprogramowaniu.
Polityki dostępowe
Zarządzanie dostępem do infrastruktury sieciowej to także jeden ze znaczących elementów wpływających na bezpieczeństwo sieci WAN. Użytkownicy, którzy nie potrzebują zaawansowanego dostępu do sieci, powinni posiadać maksymalnie ograniczone prawa, aby w przypadku ataku przestępcy nie mieli otwartych drzwi do całej infrastruktury firmowej. Obecnie zarządzanie politykami dostępu umożliwia kontrolować ruch na poziomie aplikacji. Dzięki temu bardzo łatwo zidentyfikować niecodzienną próbę dostępu do wrażliwych zasobów.
Bezpieczeństwo rozległej sieci komputerowej nie jest dane raz na zawsze. Tylko regularne kontrolowanie i rozwijanie istniejącej polityki dostępowej oraz aktualizowanie konfiguracji firewalla pomogą utrzymać sieć WAN odporną na ataki cyberprzestępców.