goldcentrum.pl

goldcentrum.pl – biżuteria, finanse, uroda

czy srebro rdzewieje
Biżuteria

Czy srebro rdzewieje? Co warto o tym wiedzieć?

Srebro jest niezwykle cenionym przez wiele osób metalem, które powszechnie używane jest w biżuterii. Srebro jest nie tylko bardzo ładne, lecz co więcej, jest również stosunkowo tanie. Niestety metal ten, choć ma wiele zalet, trapi bardzo poważny problem, który dla wielu osób okazuje się sporym zaskoczeniem. Mowa tu jest mianowicie o tym, że srebro potrafi sczernieć, czy też jak wiele osób mówi, zardzewieć. Dlaczego tak się dzieje?

Czy srebro rdzewieje?

Na samym początku warto rozwiać najważniejszą niejasność, czyli tą dotyczącą nazewnictwa pojawiającego się na srebrze zabrudzenia. Jeśli ma się do czynienia z prawdziwym srebrem, to na pewno ono nie zardzewieje, w klasycznym tego słowa rozumieniu, jak w przypadku zwykłych metali. Co jednak bardzo ciekawe, pojawia się na nim bardzo brzydki nalot, który najpierw robi się czarny, aby z czasem przyjmować inne barwy, często wpadając nawet w zieleń.
Wielu osobom wydaje się, że takie zjawisko jest dowodem na to, że ma się do czynienia z podrobionym srebrem, lub też z jego bardzo słabą jakością. Jak się okazuje, jest wręcz przeciwnie.

Dlaczego srebro czernieje?

Pojawiający się na srebrze nalot to absolutnie naturalne zjawisko, a co ciekawe może być uznawane jako ostateczny dowód na to, że ma się do czynienia z prawdziwym srebrem, a nie z podrobionym czy też zmieszanym z innym, nieszlachetnym metalami.
Pojawienie się brudu na srebrze jest po prostu wynikiem działania na niego powietrza, a dokładniej mówiąc cząsteczek siarki, które są w powietrzu obecne w niewielkich ilościach. I choć nie mają one wpływu w żadnym stopniu na ludzkie ciało, to jednak nawet ta niewielka ilość siarki wystarcza, aby z czasem srebro zaczynano czernieć. Oprócz siarki takie działanie może mieć częsty kontakt srebra z wodą lub też z kosmetykami. Z tego powodu najczęściej czernieją pierścionki, a rzadziej kolczyki.

Jak sobie z tym poradzić?

Najlepszym sposobem na to, aby srebro nie pokryło się ciemnym nalotem, jest trzymanie wykonanej z niego biżuterii w zamknięciu, bez dopływu powietrza. Rzecz jasna biżuteria nie została stworzona do tego, aby ją zamykać w sejfie. Z tego powodu trzeba znaleźć inny sposób.
Gdy srebro zacznie się pokrywać nieprzyjemnym dla oka nalotem, trzeba je po prostu wyczyścić. Można do tego celu użyć specjalistycznych środków czyszczących, które rzecz jasna swoje kosztują, lub też skorzystać z czegoś, co każdy ma w swoim domu. Jak się bowiem okazuje, rewelacyjnym środkiem czyszczącym do srebra jest zwykła pasa do zębów. Wyczyszczenie srebrnej biżuterii przy pomocy pasty zajmuje dosłownie kilka minut, a efekty są rewelacyjne.